De discussie over de ‘multiculturele samenleving’ is weer in volle gang. De moslims accepteren onze Westerse verworvenheden niet. De buitenlanders trekken onze uitkeringskassen leeg. Zuigers zijn het. De Marokkaanse straatterroristen maken het leven van de hardwerkende Nederlander zuur. Ze werken niet, maar ze slapen. Wanneer ze wakker zijn veroorzaken ze overlast. Zodra ze uit het buitenland in Nederland komen krijgen ze voorrang op de (sociale) huurwoningmarkt, ze maken herrie met hun minaretten en ze verachten onze samenleving en vooral onze vrouwen. Ze hebben geen respect voor de waarden die wij in het o zo verlichte Westen diep koesteren.
Hoewel bovenstaande statements natuurlijk dik aangezet zijn en allicht geen gemeengoed zijn, zijn dergelijke sentimenten veel te vinden onder de hardwerkende Nederlanders. En dit is zorgwekkend. Niet zozeer vanwege de inhoud, maar vooral vanwege de kracht en vanzelfsprekendheid waarmee de boodschap gebracht wordt.
Immers, één van de verwijten die wij als verlichtte Westerlingen graag maken is dat de Talibanleiders, de fundamentalistische moslims en de terroristen hun “achterban” van kleins af aan aanleren dat het Westen zo slecht is. Op jonge leeftijd leren kinderen al dat Amerika de as van het kwaad is, en de rest van het materialistische Westen niet veel beter is. Voor dat anti Westers fanatisme wordt veel gewaarschuwd, niet in de laatste plaats door de PVV.
Het is precies deze ferme veroordeling, dit ‘wij-tegen-zij’-denken, dat het grootste drama in de integratieproblematiek is. Niet voor niets is meneer Leers minister van ‘Immigratie en asiel’ geworden. Eigenlijk is Leers de minister voor ‘in je hok want je zult nooit één van ons worden’. Of nog korter: de minister voor paria’s. Misschien is een betere samenvatting: ‘ minister voor oprotten’.
Je kunt heel veel zeggen over asielzoekers en immigranten. Dat wordt dan ook vaak gedaan. Sta mij toe om voor deze ene keer iets over onszelf te zeggen.
Wij typeren alle niet-westerse allochtonen als vervelende gelukzoekers die in Nederland een nieuw Mekka willen stichten. Wij leren onze kinderen dat we moeten oppassen voor leeftijdgenoten van niet-Westerse afkomst. Het zijn straatterroristen. We stellen dat deze mensen, de paria’s, niet voldoende integreren omdat ze die achterlijke moskeeën willen bouwen. We concluderen vervolgens dat deze mensen proberen om onze samenleving over te nemen om een islamitische heilstaat te bouwen.
Dat het de moslims niet is gelukt om een politieke partij te beginnen, dat de moslimomroep een mislukking is geworden, dat de Contactgroep islam nooit van de grond is gekomen, etc. etc., laten we graag buiten beschouwing. Het levert ons namelijk niets op als we laten zien dat de moslimgemeenschap minder makkelijk te begrijpen is dan we denken. We omarmen films als Fitna, omdat die het onderbuikgevoel dat we hebben bevestigt.
Daarmee is het multiculturele drama compleet. Het probleem is niet dat ‘zij’ zich niet aanpassen aan ‘ons . Het probleem is dat ‘wij’ dezelfde retoriek zijn gaan gebruiken als de extremistische leiding van de Taliban doet. Wij scheren alle moslims over één kam; leren onze kinderen dat ‘hun’ cultuur achterlijk en gevaarlijk is. Zelfs zo gevaarlijk, dat we ertegen ten strijde moeten trekken met een minister van oprotzaken. ‘Die mensen’ kunnen namelijk onmogelijk integreren en dienen by default gewantrouwd te worden. Iedere moslim die het wel goed doet, is een excuusmoslim. Een communicatie-instrument van de Taliban. Wij laten zien dat middels een minister van Immigratie ‘hun’ toestroom ten hoogste tot een minimum beperkt kan worden, en hopen dat we via etnische registratie in ieder geval in de gaten kunnen houden waar de extremisten met hun politieke ideologie van de Islam zich bevinden. Stop ze in hokken en houd ze in de gaten, lijkt het adagium.
En daarmee is het multiculturele drama compleet. ‘Wij’ hebben onszelf de vorm, inhoud en middelen verworven waarvan we het gebruik door de ander zo hard veroordelen.



Rogier,
Interessante bijdrage, maar het nadeel van columns is dat de boodschap altijd scherper wordt neergezet dan de werkelijkheid is.
Het goede van jouw bijdrage vind ik de nuancering dat willen wij de Islam begrijpen, wij vanuit hun perspectief naar de wereld moeten kijken. Die denken in kerken en families en niet zo in verenigingen en politieke partijen. Dat laastste is hun “thuislanden” ook vaak verboden.
Maar dat doet geen afbreuk aan het feit dat een land eisen zou mogen stellen aan hun inwoners en aan hun bezoekers. Anders moeten we het staatsrecht maar afschaffen en er een grote wereld van maken.
Wij hebben op onze tradities een land opgebouwd. Deze tradities zijn niet in beton gegoten, maar veranderen met de tijdsgeest mee.
Als nieuwe bewoners zich hier willen vestigen dan mogen zij gebruik maken van onze infrastructuur van normen en waarden, beginselen en grondrechten. Het rechtsgevoel zegt ons allemaal dat zij niet hun geloof aan ons moeten opleggen, hun gebruiken 1:1 aan ons opdringen. Het veranderend perspectief mogen wij van hun verlangen, meer dan dat wij ons moeten plaatsen in hun perspectief.
Wat mij altijd wel opvalt is dat mensen die nooit met marokkanen te maken hebben, er een veel negatiever beeld van hebben, dan mensen zoals ik die midden in de Baarsjes wonen naar volle tevredenheid. Ik heb mijn roots liggen op het platteland. Als ik daar kom, zie ik geen buitenlander wonen of lopen. Toch spreekt iedereen er negatief over. Dat vind ik vreemd.
Daarmee wil ik niet zeggen dat er geen issues zijn; integendeel. En die moeten ook worden benoemd. Het importeren van ongeletterde bruiden is verwerpelijk als zij vervolgens in dit land worden onderdrukt en achtergesteld naar het aanrecht. Dat past niet in onze tradities en er zijn valide rechtsbeginselen om dit aan te pakken. Daarmee is het nog geen minister van oprotten als Leers hiervan goed beleid weet te maken. Hij voorkomt discriminatie bij de voordeur.
Er moet scherper worden geacteerd door de politiek om de specifieke problemen van integratie aan te pakken. Geen aanpak die werkt vanuit westerse maatstaven, maar die werken voor de doelgroep waarvoor ze worden gemaakt. Als eergevoel belangrijk is, moeten straffen daarop worden gericht ipv vrijheidsberoving. Daar zit echt niemand mee in die kringen.
Er is achterstallig onderhoud bij allochtonen, omdat we nu accepteren dat ze blijven, terwijl we tot medio jaren 90 dachten: die gaan wel weer terug als ze ouder zijn.
Ik ben niet zo negatief over de toekomst. Milieu was het toverwoord in de jaren 90, allochtoon in de jaar ’00 en de komende jaren wordt “vrijheid” wellicht de kruk van beleid. Alles mag omdat het mag.
Het grote verschil is echter, dat de europeaan investeert in zijn niet westerse medemens en verschil accepteert. Dat zie ik nou niet direct terug bij de taliban. Daarom loopt jouw vergelijking ook volledig mank.
Heeft deze ‘filosoof’ ook maar één argument om zijn rare stelling te onderbouwen dat Gerd Leers minister wordt van ‘oprotzaken’ of van ‘ga terug in je hok’?
Ook maar één argument dat ‘wij’ (wie ‘wij’ ook mogen zijn) ‘de’ buitenlanders zien als paria’s, als ‘vervelende gelukzoekers’, of voor willekeurig welke andere wilde suggestie die hij hier presenteert?
O ja, er staat gelukkig tussen haakjes “Bijna” voor filosoof. Ik zou zeggen: je bent ook “bijna” geschikt als stukjesschrijver. Er ontbreekt nog slechts één klein, maar niet onbelangrijk detail. Ehmm…een onderbouwing.
en na deze wijze woorden werd het m.i. terecht doodstil.